Muzeum Browaru Żywiec – Żywiec (10km)
Muzeum Browaru Żywiec zostało otwarte w 2006 roku z okazji 150-lecia browaru. Jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Już samo położenie muzeum budzi ciekawość. Zlokalizowane jest bowiem w dawnych piwnicach leżakowych browaru. Po przekroczeniu wrót muzeum, goście wchodzą w świat naznaczony ponad 160-letnią historią browaru oraz produkowanego w nim piwa. Przechodząc przez sale ekspozycyjne aktywnie poznają kolejne okresy rozwoju browaru i marki Żywiec aż po współczesność.
https://muzeumbrowaru.pl/
Stary Zamek i park Habsburgów- Żywiec (7km)
Zespół zamkowy w Żywcu stanowi dobrze zachowany i cenny przykład założenia rezydencjonalnego w regionie. Powstały na kanwie średniowiecznej rezydencji obronnej o XV-wiecznym rodowodzie zamek obrazuje proces kształtowania się poczucia estetycznego szlachty. Wyjątkowo cenny element stanowi pochodząca prawdopodobnie z pierwszej fazy zabudowy zespołu, zachowana do dzisiaj czworoboczna wieża. Obiekt stanowił siedzibę rodu Komorowskich, Wielkopolskich oraz Habsburgów, w 1 poł. XVII w. dobrami zarządzała królowa Konstancja, żona Zygmunta III Wazy.
https://muzeum-zywiec.pl/
Żywiecki Park Etnograficzny – Ślemień (10km)
Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu jest najmłodszym muzeum typu skansenowego w Polsce i trzecim w Województwie Śląskim. Odwzorowuje on układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego. Na obszarze ponad 6 ha posadowionych zostało już 19 zabytkowych obiektów architektury. Nadrzędną zasadą, która przyświecała podczas translokowania budynków na teren skansenu był postulat przeniesienia możliwie maksymalnej ilości oryginalnego, zabytkowego materiału. Dzięki temu możemy tutaj podziwiać budynki autentyczne, pochodzące z różnych okresów, będące perełkami architektury beskidzkiej. Autorką koncepcji parku jest etnograf mgr Teresa Kurzyk.
http://etnopark.pl/o_etnoparku
Góra Żar Czarny Szlak z Międzybrodzia Żywieckiego (16 km)
Góra Żar to popularny wśród turystów szczyt o wysokości 761 m n.p.m., w Beskidzie Małym, górujący stromymi, lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej, oddanej do użytku w roku 1979. Zbiornik o długości 650 i szerokości 250 oraz maksymalnej głębokości 28 m, mieści 2 310 000 m sześciennych wody.
https://www.slaskie.travel/actively/3775/gora-zar